Bodky hrdze na príbore

Naposledy aktualizovaný 17.9.2020 11:50

Nerezová oceľ, ktorá má na sebe hrdzu

Oceľ známa ako nerezová oceľ je veľmi odolná voči hrdzi. Kov vytvára ochrannú vrstvu na povrchu, nazýva sa „oxidová vrstva“. Ak sa povrch poškodí, napr. poškriabe nožom, okolitý kyslík okamžite vytvorí novú ochrannú vrstvu. Niektoré látky však môžu túto vrstvu poškodiť alebo cez ňu preniknúť bez umožnenia regenerácie. Patria sem výrazné a kyslé potraviny, ako je soľ, citrón, ocot, kečup a majonéza. Umývacie prostriedky s obsahom kyselín alebo chlóru môžu tiež narušiť ochrannú vrstvu.

  • V umývačke nenechávajte príbor s povlakom zo zvyškami jedla. Ak nepotrebujete okamžite zapnúť umývačku riadu, príbor pred vložením do umývačky opláchnite alebo spustite oplachovací cyklus. Hrdza na nerezovej oceli sa dá odstrániť leštidlom na oceľ.

Porcelán alebo príbor s časťami z nerezovej ocele

Napr. krájače syra alebo vajíčok so skorodovanou reznou pružinou. Ak bol príbor alebo iné pomôcky dlhšiu dobu vystavené ovocným kyselinám, kyseline octovej, mliečnej kyseline alebo soli, potom sa hrdza môže rozšíriť.

  • Tieto predmety alebo diely nedávajte do umývačky.

Plastový povlak na košoch je poškodený

Plastový povlak na koši umývačky je veľmi silný. Je odolný voči chemikáliám v umývacích prostriedkoch a nárazom. Môže sa však poškodiť mechanicky zárezmi a zbrúsením na plastovom povlaku spôsobenými napr. vkladaním dlhých ostrých nožov do koša. Keď je na plastovom povlaku diera, uvoľní sa z kovovej konštrukcie košov hrdza.

  • Problém vyriešte výmenou košov.

Rúrky na prívod vody vyrobené z rôznych kovov

  • Vodovodné potrubia vedúce do umývačky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako napr. galvanizovaná oceľ, meď a mosadz. Rôzne kovy môžu navzájom medzi sebou reagovať a spôsobiť tvorbu korózie v potrubiach. Korózia bude nakoniec viesť k hrdzi vo vode smerujúcej do umývačky.
  • Kontaktujte inštalatéra a nechajte si skontrolovať prívod vody do umývačky.

Plávajúca hrdza

Ak je v umývačke hrdza, „pláva“ v nej počas umývacieho cyklu. Preto názov „plávajúca hrdza“. Plávajúca hrdza sa môže usadiť kdekoľvek v umývačke. To môže spôsobiť hnedé bodky na porceláne, ktoré sa podobajú na hrdzu. Ide o plávajúcu hrdzu, ktorá „pristála“ napr. na tanieri.

  • Plávajúca hrdza, ktorá sa usadila na vnútorných častiach umývačky, sa musí odstrániť pomocou kyseliny citrónovej alebo prostriedku na čistenie spotrebičov.
  1. Vložte prášok kyseliny citrónovej alebo prostriedok na čistenie spotrebičov do dávkovača umývacieho prostriedku a spustite intenzívny cyklus.
  2. Keď cyklus skončí, nechajte otvorené dvierka umývačky, kým úplne nevyschne vnútro umývačky.
  • Plávajúca hrdza, ktorá sa usadila na porceláne a príboroch, sa môže odstrániť leštidlom na oceľ.
Objednajte si servis
Objednajte si servis

V oblasti, v ktorej sa nachádzate, ponúkame službu Fixná cena servisu. O opravu sa postarajú kvalifikovaní servisní technici Electrolux. Spotrebič najprv skontrolujeme, poruchu vyriešime a v prípade potreby vymeníme súčiastky a diely. Túto službu poskytujeme pre práčky, sušičky, varné panely, umývačky riadu, chladničky, vstavané kávovary, sporáky, odsávače, rúry a vstavené mikrovlnné rúry.

Náhradné diely a príslušenstvo
Náhradné diely a príslušenstvo

Vyhľadajte si originálne náhradné diely pre spotrebič v našom e-shope a nechajte si ich doručiť priamo domov.