Pomáhame vám znižovať plytvanie potravinami

Naposledy aktualizovaný 28.8.2020 11:52


Vedeli ste, že vyhodíme 1/3 všetkých potravín, ktoré kupujeme? Čo keby ste zmenili odpad na chutné jedlo?


Je možné vyhnúť sa plytvaniu potravinami?

Dvomi hlavnými príčinami potravinového odpadu sú hlavne straty vody a nesprávne skladovanie. To vedie k zmenám vzhľadu a zmenám textúry vo výrobkoch. Náš odpad je možné rozdeliť do troch kategórií:  dá sa mu vyhnúť, nedá sa mu vyhnúť a možno sa mu dá vyhnúť.

60% odpadu sa dá vyhnúť - jedlám, ktoré by sa mohli jesť, ak by sa s nimi nakladalo lepšie.
19% odpadu sa nedá vyhnúť - veci ako čajové sáčky a kuracie kosti.


Recepty na zníženie potravinového odpadu

20% odpadu je klasifikované ako "možno sa mu dá vyhnúť". Patria sem potraviny, ktoré tu vidíte: zemiakové šupky, stonky brokolice a listové odrezky.

Môžu sa jesť, ak sú správne pripravené. Tu je návod, ako premeniť tento odpad na chuť:

Zemiakové lupienky 

Pesto z červenej repy

Šalát z brokolice


Praktický sprievodca - najlepšie podmienky pre rôzne druhy potravín

  • Preložte rýchlo sa kaziace potraviny zo zadnej strany chladničky dopredu, aby položky, ktoré je potrebné najskôr použiť, boli najviditeľnejšie.
  • Zabaľte všetky predmety, ktoré majú silný zápach alebo vysoký obsah vlhkosti.
  • Ovocie a zeleninu skladujte v zásuvkách, kde zachytená vlhkosť pomáha chrániť kvalitu potravín po dlhšiu dobu. Väčšina ovocia a zeleniny by sa mala skladovať pri nízkej teplote a vysokej vlhkosti.
  • Zabaľte surové mäso a hydinu bezpečne, aby nedošlo k úniku a kontaminácii iných potravín alebo povrchov. Každé mäso, ktoré sa má uchovávať dlhšie ako dva dni, by sa malo zmraziť.
  • Maslo a syr: mali by byť umiestnené v špeciálnych vzduchotesných obaloch alebo zabalené do hliníkových fólií alebo polyetylénových vreciek, aby sa vylúčilo čo najviac vzduchu.
Ohodnoťte svoj spotrebič
Ohodnoťte svoj spotrebič

Váš názor je pre nás dôležitý. Ceníme si každú recenziu, ktorá hodnotí používanie spotrebiča a výsledky, ktoré dosahuje. Budeme preto radi, ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti so spotrebičom.