Desať vecí na správnu starostlivosť o oblečenie

Objavte najlepší spôsob starostlivosti o oblečenie, aby vydržalo čo najdlšie ako nové.

Z rohu našej skrine občas vykukne starší kúsok oblečenia, ktorý sme kedysi milovali a teraz vyzerá veľmi opotrebovane – farby nie sú také živé, látka je trochu ošúchaná a sem-tam sa objaví nejaká škvrna. Všetky tieto nedostatky sú skôr dôsledkom starostlivosti než opotrebovania.

Správna starostlivosť o oblečenie nie je len o tom, že chcete vyzerať a cítiť sa dobre. Správna starostlivosť predlžuje životnosť oblečenia a prispieva k udržateľnému životnému štýlu. Tu je 10 základných pravidiel správneho zaobchádzania s oblečením, aby ste ho mohli nosiť dlhšie a šetriť peniaze a životné prostredie.

Folded clothes together with hanging clothes

 

1. Pracie symboly – čítanie štítkov na oblečení sa oplatí

S každým materiálom sa zaobchádza inak. Kľúčom k zachovaniu skvelého vzhľadu vášho oblečenia je poznať potreby konkrétnej látky.

Na ochranu jasných farieb, dôkladné pranie alebo odstránenie škvŕn je dôležitá správna teplota. Horúca voda dokáže zatočiť s baktériami, zatiaľ čo studená voda dokáže ochrániť jemné látky a zachovať žiarivé farby.

Pred každým praním si preto prečítajte pokyny na pranie uvedené na štítku oblečenia. Pre prírodné materiály, ako je napríklad ľan, to platí dvojnásobne.
 
Tento jednoduchý krok vám pomôže vybrať správnu teplotu a prací cyklus. Ak sa budete riadiť uvedenými symbolmi, vaše oblečenie vám vydrží dlhšie.  

2. Umenie triediť oblečenie

Správne triedenie oblečenia pred praním je nielen základným postupom správnej starostlivosti, ale aj ideálnym spôsobom, ako zapojiť do domácich prác celú rodinu.
 
Oblečenie roztrieďte do nasledujúcich kategórií podľa štítkov: biele, tmavé, svetlé a na chemické čistenie.
 
Ďalej ich rozdeľte podľa typu látky. Keď budete podobné typy materiálov prať spoločne, odstraňovanie škvŕn, ochrana farieb a starostlivosť o jemnú bielizeň budú oveľa účinnejšie. Platí to najmä pre objemné zimné svetre, bavlnené tričká a košele.

3. Odstraňovanie škvŕn – pracujte lokálne

Pri odstraňovaní škvŕn musíte konať rýchlo. Staršie škvrny sa čistia oveľa ťažšie. 

Škvrny odstraňujte okamžite pomocou prírodných odstraňovačov škvŕn laundry stain removers (článok). Na odolné škvrny vyskúšajte zmes octu a sódy v pomere 1:1. Vzniknutú pastu naneste na škvrnu, nechajte pôsobiť, potom jemne vyčistite a opláchnite studenou vodou. Prírodné prostriedky sú účinným a ekologickým spôsobom starostlivosti o bielizeň.

Pre väčšie pohodlie majte po ruke ultrazvukové pero na odstraňovanie škvŕn. Je to jednoduchý spôsob, ako zabrániť tomu, aby škvrny zničili vaše obľúbené oblečenie.

4. Menej prania môže znamenať lepšiu starostlivosť

Nie všetko oblečenie je potrebné prať ihneď po jednom použití. Džínsy, svetre alebo kabáty môžu byť stále čisté, aj keď ste ich mali na sebe niekoľkokrát. 

Inteligentné práčky s parnými programami ponúkajú dôkladné a šetrné osvieženie. Je to ideálne riešenie pre oblečenie, ktoré ešte nepotrebuje celý prací cyklus.

Menej častým praním ušetríte čas pri práčke a ušetríte energiu a vodu. Ak hľadáte spôsob, ako udržať oblečenie dlhšie ako nové, toto je veľmi účinný spôsob.

5. Neprepĺňajte práčku - snažte sa dosiahnuť optimálne množstvo

Pračka s príliš malou náplňou plytvá vodou, zatiaľ čo príliš veľká náplň poškodzuje bielizeň a spotrebič. Ak sa chcete o svoje oblečenie dobre starať, je dôležité nájsť strednú cestu.

Bielizeň v preplnenej práčke nebude nikdy dôkladne vypraná. Okrem toho sa zvyšuje opotrebovanie materiálov, pretože jednotlivé vlákna sa počas prania o seba oveľa viac trú. Z bielizne sa tiež nemusí vyplaviť dostatočné množstvo pracieho prostriedku. Pre dokonalé výsledky prania je dôležité nájsť správne množstvo bielizne pre vašu práčku.
 
Optimálna náplň zaberá približne tri štvrtiny bubna, t. j. medzi oblečením a hornou časťou bubna nechajte priestor približne vo výške dlane. Toto množstvo umožní voľný pohyb bielizne počas prania.

6. Vyberte správny program

Výber programu je dôležitý, ovplyvňuje opotrebovanie a zvyšuje spotrebu. Príliš dlhý prací cyklus zvyšuje opotrebovanie oblečenia a spotrebuje príliš veľa energie, za ktorú musíte platiť a ktorá má negatívny vplyv na životné prostredie.

Doprajte svojmu oblečeniu ideálnu starostlivosť v moderných práčkach. Sú vybavené inteligentnými funkciami, ktoré automaticky upravujú čas cyklu a spotrebu vody a energie podľa každej náplne.

7. Dávkujte správne množstvo pracieho prášku

Príliš veľa pracieho prostriedku môže počas prania spôsobiť nadmerné penenie, ktoré zachytí nečistoty v oblečení a voda ich nedokáže odplaviť.

Príliš veľa pracieho prostriedku teda môže byť príčinou zle vypranej bielizne. Ak chcete mať istotu, že vaša bielizeň bude vždy čistá, prečítajte si odporúčané dávkovanie na pracom prostriedku a držte sa ho.

Majte na pamäti aj to, že typ práčky, ktorú vlastníte, tiež ovplyvňuje výber pracieho prostriedku. Jeden typ patrí do práčok plnených spredu a iný do práčok plnených zhora.

Tieto poznatky vám pomôžu správne sa starať o oblečenie a udržať ho dlhšie ako nové.

8. Uľahčite si žehlenie

Aby vaše oblečenie vyzeralo sviežo a upravene, je dobré používať žehličku alebo naparovač odevov. 
Skôr ako začnete, uistite sa, že na štítku na oblečení je uvedené, že materiál je vhodný na žehlenie. A, samozrejme, dodržiavajte odporúčanú teplotu. Žehličky a naparovače používajte vždy tak, ako uvádza výrobca v ich návode.

Organizujte si žehlenie tak, aby vás nestálo príliš veľa času:

  • Roztrieďte oblečenie podľa typu látky. Tým sa proces urýchli, pretože nebudete musieť neustále meniť teplotu žehličky počas práce.
  • Majte po ruke nádobu s destilovanou vodou, aby ste ju mohli počas žehlenia pohodlne dopĺňať.
  • Začnite žehlením jednoduchých kusov, ako sú tričká alebo obliečky na vankúše. Postupne sa prepracujte k zložitejším odevom. Ak budete systematickí, budete mať všetko hotové raz-dva.
  • Niektoré kusy oblečenia nemusia byť vôbec potrebné žehliť. Skúste oblečenie zložiť hneď po skončení cyklu sušenia v sušičke. Na ešte teplej látke môžete jednoducho vyhladiť mierne záhyby dlaňou.

9. Starostlivosť o bielizeň zahŕňa správne skladovanie

Aby oblečenie dlho vyzeralo dobre, potrebuje priestor. Prírodné materiály, ako je bavlna, ľan, hodváb alebo vlna, milujú chladné, suché a dobre vetrané miesto. Nehrozí im riziko vzniku plesní a keď po nich nabudúce siahnete, nebudú pokrčené.

Objemné kusy oblečenia, ako sú svetre, môžu ľahko stratiť svoj tvar, a preto by mali byť zložené. Iné si zasa vyžadujú zavesenie na drevené alebo polstrované vešiaky.

Venujte čas usporiadaniu svojho šatníka. Zbavíte sa nepotrebných vecí a v upratanej skrini rýchlo a ľahko nájdete to, čo práve hľadáte.

10. Chráňte svoje oblečenie pred vlhkosťou

Vo vlhkom prostredí sa rýchlo objavuje najväčší nepriateľ oblečenia – pleseň.

Dbajte na to, aby bola vaša skriňa dostatočne vetraná, a občas nechajte otvorené dvere. Pred uložením oblečenia všetko dôkladne vysušte.

Inovatívne sušičky bielizne zabezpečia, že vaša bielizeň bude suchá. Sú navrhnuté tak, aby dokonale vysušili všetky druhy textílií a pomohli vám udržať váš šatník v perfektnom stave.

Aby ste zabezpečili správnu starostlivosť o každý kúsok oblečenia, roztrieďte bielizeň podľa typu materiálu a vyberte vhodný program.

Keď sa postaráte o to, aby vaše oblečenie vydržalo čo najdlhšie v dobrom stave, pomôžete tiež vytvoriť zdravé prostredie pre vás a celú vašu rodinu.