Kysnutý veľkonočný baranček

Na kysnutého barančeka nepotrebujete veľa – stačí základné kysnuté cesto, napríklad na domáce kysnuté rožteky alebo judášky, z ktorého sa dobre tvarujú pramienky a guľôčky. Potom už len skladáte a dolaďujete ideálny tvar. Necháte hodinu dokysnúť a pečiete.

Ingredience

Na dvoch menších barančekov budete potrebovať:

500 g hladkej múky, 230 g mlieka napoly so smotanou (podľa potreby prilejeme viac mlieka), 75 g cukru, 70 g masla, 6 g soli, 1 vajce, 15–20 g čerstvého droždia, 1 vajce na potretie, kokos alebo mandľové lupienky na vytvorenie ovčej „vlny“

Postup

1. Z celkového množstva surovín odlejte 50 ml mlieka, ohrejte ho asi na 35 °C, rozdrobte doňho droždie, primiešajte lyžičku cukru a 40 g múky (opäť odobrané z uvedeného celkového množstva). Nechajte zmes asi 15–20 minút pracovať, kým nezväčší svoj objem cca 3-násobne.

2. Použite hák na miesenie cesta a nechajte ho pracovať asi 10–12 minút, kým nevznikne krásne pružné cesto s konzistenciou podobnou plastelíne. Pokiaľ máte radi extra nadýchané cesto, nechajte ho pokojne miesiť ďalších 8 minút a mierne zmäknuté maslo pridajte až po prvej polovici miesenia.

3. Cesto prikryte fóliou alebo vrchnákom a nechajte ho kysnúť v teple ďalších 60 minút alebo pokým dvojnásobne nezväčší svoj objem. Môžete tiež nechať cesto kysnúť v chladničke, prípadne časť cesta nechať v teple, časť použiť až druhý deň a nechať kysnúť cez noc nevytvarované v chlade – pokiaľ chcete barančeka ráno čerstvého.

4. Ak cesto rozdelíte na polovicu, z každej odoberte asi 50 g na hlavu barančeka (vytvarujte kruh, ktorý mierne stlačíte do trojuholníka) a následne desať 20 g kúskov na nohy a ušká (vytvarujte valčeky). Zvyšok cesta rozdeľte na malé kúsky (15–20 g) a z nich urobte guľôčky. 

Uložte na plech s nepriľnavým povrchom alebo vyložený papierom na pečenie a medzi jednotlivými kúskami nechajte asi polcentimetrové medzery, aby mohol baranček ešte dokysnúť. Môžete sa nechať inšpirovať obrázkom.

5. Barančeka nechajte kysnúť v rúre pri zapnutej žiarovke asi 30 minút alebo dokým viditeľne nezväčší svoj objem (pri ceste kysnutom v chlade prebieha kysnutie pomalšie, pokojne aj hodinu a pol).

6. Rúru nastavte na režim teplého vzduchu s priparovaním (PlusSteam) a nechajte predhriať na 175 °C. Na dno rúry nalejte asi 1,5 dcl vody.

7. Barančeka natrite rozpusteným maslom, ako oči použite klinčeky a ozdobte kokosom alebo mandľami.  

8. Barančeka vložte do vyhriatej a naparenej rúry, po asi 10 minútach pečenia vyvetrajte zvyšok pary a znížte teplotu na 165 °C. Celkovo sa pečie asi 25 minút, ale orientujte sa podľa farby. Para na začiatku sa postará o extra mäkkú kôrku.